Anteny samochodowe ze wzmacniaczami

Przydatność radia w samochodzie nie była możliwa do podważenia. Sprzęt do komunikacji pomagał w każdej sytuacji, czy była to konieczność wezwania pomocy po wypadku czy awarii samochodu w terenie, czy też znalezienie informacji o najszybszej trasie dojazdu na miejsce, lub ostrzeżenia o zamkniętych drogach czy zakorkowanych ulicach. Wielu zawodowych kierowców nie wyobrażało sobie pracy bez cb radia, ale również zdecydowanie wielu właścicieli prywatnych samochodów przekonywało się o ich zaletach.

Antena CB ze wzmacniaczem do samochodu

antena cb radio do samochoduJednak radia nie były pozbawione mankamentów, a w szczególności modele tanie, od mało znanych producentów. Najczęściej pojawiającym się problemem na który narzekali kierowcy był oczywiście niewielki zasięg niektórych urządzeń, i problemy z odbiorem sygnału w zabudowanym terenie. Podczas gdy niektórzy z użytkowników radia decydowali się jakoś przeżyć z owymi mankamentami, większość zawodowych kierowców preferowała używać urządzeń pewnych i działających sprawnie. By wyeliminować problem zasięgu, a jednocześnie poprawić jakość sygnału na drodze, instalowali dodatkowe anteny do radia. Typowa antena cb radio do samochodu pozwalała na zwiększenie zasięgu sygnału niemal dwukrotnie, a w terenie zabudowanym umożliwiała przynajmniej na częściowy odbiór sygnału w miejscach które wywoływały największe zakłócenia. Bardziej nowoczesne, zaawansowane anteny posiadały często wzmacniacz, wbudowany w samą antenę. Wzmacniacz taki jeszcze bardziej powiększał zasięg, będąc niezwykle potrzebnym dodatkiem w mieście, jak i na drodze z dala od terenów zabudowanych. Wzmacniacz funkcjonował jednocześnie jako filtr sygnału, umożliwiając komunikację na nawet największe odległości, i pozwalając na odbiór zakłóconego, rozproszonego sygnału przynajmniej na tyle dobrze, by pozwolić na swobodną rozmowę.

Anteny były w dużej części urządzeniami uniwersalnymi, współpracującymi z większością modeli radia, dostępnych na rynku. Jednak tańsze radia od nieznanych producentów często nie posiadały uniwersalnych gniazd na anteny, i musiały być wyposażane w egzemplarze specjalnie do nich przystosowane. Mimo to, anteny były prawie obowiązkowym dodatkiem do każdego urządzenia komunikacyjnego na drodze, i niemal wszyscy kierowcy mieli o nich pozytywne opinie.