Co zrobić, gdy komputer przestaje działać?

 

Komputery to obecnie jedne z tych urządzeń, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Służą nam do pracy, nauki, zabawy, przechowujemy na nich wiele dokumentów czy cennych dla nas zdjęć. Co więc zrobić w przypadku, gdy komputer z zapisanymi ważnymi dla nas danymi nie chce się uruchomić?

Jak bezpiecznie odzyskać dane z komputera?

odzyskiwanie danych z dyskuWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną role odgrywa komputer w codziennym życiu. Służy ma on nie tylko do rozrywki, ale przede wszystkim do nauki i pracy, co wiąże się z wieloma przechowywanymi na dysku komputera wrażliwymi danymi. Co więc zrobić w przypadku gdy nasz komputer nie chce się uruchomić, albo uległ poważnemu uszkodzeniu?  Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, gdyż badania wskazują, że profesjonalnie odzyskiwanie danych z dysku twardego w zdecydowanej większości zakończone jest powodzeniem, niezależnie od stopnia uszkodzenia komputera. W żadnym wypadku jednak nie wolno próbować odzyskiwać takich danych samodzielnie, korzystając z różnych programów ściągniętych z Internetu, gdyż mogą one spowodować nieodwracalną utratę danych. Odzyskiwanie danych warto więc zlecić profesjonalistom, udając się do odpowiedniego serwisu. Należy jednak pamiętać, że nie może być to pierwszy serwis napotkany po drodze ale taki, który ma potwierdzoną skuteczność w odzyskiwaniu danych, potwierdzoną najlepiej przez odpowiednie certyfikaty i opinie zadowolonych klientów. Dane udaje się odzyskiwać z większości typów dysków twardych, zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, takich jak HDD, SSHD, SSD i podobnych. W zależności od tego, co jest powodem usterki komputera i jej rodzaju, odzyskiwanie danych może zająć bardzo różną ilość czasu. Zazwyczaj wykonuje się to w jedną dobę. Znacznie pomóc  w odzyskiwaniu danych mogą regularnie wykonywane kopie zapasowe komputera i zapisanych na nim danych. Warto również każdy plik czy zdjęcie przechowywane na komputerze przechowywać jako kopię na zewnętrznym nośniku. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na sytuację w której komputer ulegnie trwałemu uszkodzeniu.

Komputery, zarówno te stacjonarne jak i laptopy, mogą po jakimś czasie od zakupu odmówić posłuszeństwa, przestając działać lub działając nieprawidłowo. Z tego też względu warto pamiętać o regularnie wykonywanej kopii zapasowej danych, a także o tym, żeby w przypadku usterki udać się z komputerem jedynie do sprawdzonego serwisu.