Czym bada się twardość surowców?

Wady fabryczne produktu mogą powstać, gdy zostaną użyte do jego produkcji niskiej jakości surowce. Dlatego też tak istotne jest, by testować je, szczególnie pod kątem wytrzymałości. Dzięki temu można w szybki sposób wykryć surowce które odbiegają od innych pod względem jakości.

Do czego służą nanotwardościomierze?

funkcjonalny nanotwardościomierzNa przestrzeni kilku ostatnich lat, producenci różnych produktów starali się zapobiegać występowaniu w nich wad fabrycznych. Powodowały one bowiem, że opinia o danym producencie  była bardzo niska. Dlatego też, aby uniknąć występowaniu tego typu przypadków, producenci starają się testować używane w produkcji surowce. Służą do tgeo odpowiednie maszyny wytrzymałościowe, takie jak funkcjonalny nanotwardościomierz. Tak jak wynika z samej nazwy tego sprzętu, służy on przede wszystkim do tgeo, aby móc wykryć surowce których wytrzymałość nie jest wystarczająca, aby móc używać ich podczas produkcji. Badanie przy pomocy maszyny takiej jak nanotwardościomierz ejst bardzo proste. Do próbki danego surowca wprowadzana jest specjalna końcówka sondująca, z ciągle zmieniającą się siła. Dzięki temu można w bardzo szybki i precyzyjny sposób wykryć, jak duże obciążenie jest w stanie wykryć dany surowiec i czy wartość ta mieści się w normie. Na tej podstawie można później poddać selekcji używane w produkcji surowce i odrzucić te, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość danego produktu. Nanotwardościomierze wyróżniają się od innych maszyn tego typu przede wszystkim tym, że są znacznie bardziej dokładne. Dlatego też, ta wersja tych maszyn wytrzymałościowych stopniowo wypiera z użytku te, które wykorzystywane były w latach wcześniejszych. Dodatkowo, wraz  z biegiem czasu zaczęły powstawać nowe wersje tych maszyn, wyposażone w dodatkowe udogodnienia. Są wiec nanotwardościomierze w wersji przenośnej, które można swobodnie przemieszczać w obrębie hali produkcyjnej. Zmienia się również sposób obsługi tych maszyn. Te nowoczesne często maja dotykowe panele sterowania.

W obecnych czasach bardzo dużą role w produkcji odgrywają maszyny wytrzymałościowe. Dzięki nim można wykryć, czy użycie danego surowca nie spowoduje pogorszenia się jakości produktu końcowego. Ważne jest jednak by wykorzystywać możliwe jak najbardziej dokładne maszyny tego typu.