Dekoracyjna broń na czarny proch

Czarnoprochowe karabiny i pistolety były szeroko używane w odtwórstwie historycznym, aczkolwiek służyły również entuzjastom, jak również stanowiły nierzadko bardzo imponujący element ozdobny w wielu domach. Czarnoprochowa broń była bowiem często wzorowana na zabytkach ozdobnych, lub też broni paradnej, wykorzystywanej wyłącznie na wszelkiego rodzaju uroczystościach czy defiladach.

Zdobione pistolety na czarny proch

znakomita broń czarnoprochowaBroń czarnoprochowa była preferowana przez wielu entuzjastów strzelectwa, gdyż w przeciwieństwie do łuskowej broni palnej, często nie wymagała pozwolenia i była dostępna dla wszystkich osób poszukujących takowej. U wielu rzemieślników historycznych i rusznikarzy dostępna była znakomita broń czarnoprochowa, nie tylko całkowicie funkcjonalna, ale również niesamowicie wykończona, zawierająca w sobie wszystkie detale jakie posiadał oryginalny wzór. Rzemieślnicy najczęściej wzorowali swoje wyroby na konkretnym modelu broni, zarówno długiej jak i krótkiej, oraz na zabytkach muzealnych, aczkolwiek dla osób poszukujących spersonalizowanej ozdoby mogli również wykonać dowolną broń na zamówienie, wedle projektu klienta. Zdobienia często wykonywane były ze złotych drutów, a równie często spotykane były również grawery na metalowych elementach. Broń taka oczywiście była wykorzystywana w strzelectwie, choć z racji bardzo niewielkiej celności w porównaniu do współczesnej broni palnej wymagała o wiele większych umiejętności, dlatego też była stosowana głównie na pokazach, na których używany był również bezpieczny proch pirotechniczny. Pistolety były najpopularniejszą odmianą broni czarnoprochowej, gdyż były przede wszystkim o wiele tańsze i prostsze do wykonania, a nawet najprostsze pistolety lontowe wyglądały bardzo imponująco jako dekoracja.

Bardziej skomplikowane pistolety kołowe czy skałkowe były nierzadko głównymi elementami na wszelkich pokazach broni zabytkowej i historycznej. Długie karabiny czarnoprochowe, natomiast, niemal wyłącznie służyły rekonstruktorom historycznym, gdyż ich wykonanie było znacznie bardziej kosztowne niż odtworzenie krótkiego pistoletu, choć zdarzały się również paradne karabiny posiadające bardzo misterne ozdoby, które stawały się często eksponatami muzealnymi, zastępującymi faktyczne zabytki, bardzo łatwe do uszkodzenia.