Elewacja wykonana z desek

Budując nowy budynek musimy wykonać na nim jakąś elewację, ponieważ wymaga od nas tego prawo budowlane i bez elewacji odbiór takiego budynku będzie niemożliwy. Jeśli chcemy się wyróżnić na tle swoich sąsiadów, to warto pomyśleć o niecodziennej elewacji, wykonanej z drewna. Większość osób podąża za już dawno utartymi schematami. Jedyne co się ewentualnie zmienia to kolor elewacji i to nie zawsze. Łatwo zauważyć ile niemal identycznych domów jest w okolicy. Chociażby dla tego warto zdecydować się na drewno, zamiast już nudnego tynku strukturalnego.

Jak wykonać drewnianą elewację?

elastyczne deski elewacyjnejDo wykonanie takiej elewacji poza deskami, co jest raczej sprawą oczywistą, będzie potrzebować dużej ilości wkrętów, łat drewnianych, materiału który posłuży nam jako ocieplenie, dobrej wkrętarki. Przydać się może także poziomicy i narzędzia do cięcia, ponieważ deski musimy docinać na odpowiednią długość. Rzecz jasna taką elewację musimy pomalować, więc powinniśmy się zaopatrzyć w zestaw pędzli i lakier do drewna. Wykonanie elewacji zaczynamy od zakotwiczenia w ścianach budynku łat drewnianych. Jeśli jest to nowy budynek, to ściany powinny być proste, więc będzie to dość proste zadanie. Pion możemy sprawdzić poziomicą. Następnie montujemy ocieplenie. Jeśli ocieplenie jest już na swoim miejscu, to możemy przystąpić do montowania desek. Elastyczne deski elewacyjnej mają tą zaletę, że łatwo się dopasowują, więc nawet jeśli coś nie jest idealnie równe, to taka deska się dopasuje. Przed przystąpieniem do montażu desek możemy je pomalować jedną warstwą lakieru. Następnie montujemy takie deski i malujemy kolejny raz. Ważne jest to, aby zachowywać odpowiednią precyzję pracy, ponieważ tylko wtedy całość będzie wyglądać dobrze. Nie możemy zostawiać szczelin pomiędzy deskami, muszą być one do siebie dobrze dopasowanie.

Co prawda przy wykonaniu takiej elewacji jest trochę więcej roboty. Ciężko jest wykonać taką elewację w przeciągu jednego tygodnia, tak jak to można zrobić w przypadku elewacji w postaci tynku strukturalnego. Biorąc pod uwagę fakt, że taką elewację wykonujemy nie na chwilę, a na długie lata, to te kilka dni różnicy nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Koszty wykonania jednej i drugiej elewacji są do siebie bardzo zbliżone.