Firana jako element dekoracyjny

Od kiedy  w oknach zaczęto zawieszać tkaniny, to pełniły one różne funkcje, w zależności od tego, gdzie znajdowało się okno. Jeśli było to okno w duże, często dwuskrzydłowe,jakie znajdują się w pałacach, miejskich kamienica  i im podobnych obiektach, to firana pełniła funkcję blokowania dostępu do wewnątrz pomieszczenia nadmiernych promieni słonecznych,owadów lub ptaków.Tam, gdzie okna były małe, firana to element dekoracyjny. 

Jaka jest rola firany współcześnie?

firany na wymiarChociaż generalną tendencją nowoczesnego budownictwa są duże okna, których zadaniem jest dobre doświetlenie wnętrz, to znajdujące się w nich firany stanowią głównie element dekoracyjny.Funkcje osłaniająco-zabezpieczające pełnią żaluzje, zasłony, lub kotary. Dla uzyskania najlepszego efektu dekoracyjnego najlepiej kupić firany na wymiar, a do ich upięcia skorzystać z porady dekoratora wnętrz. Tkaniny, z których zrobione są firny muszą być bardzo cienkie, lekkie i zwiewne.  Najczęściej jest to woal, tiul lub żakard. Aktualnie modne są  firany proste o jednolitej strukturze, charakterystycznej  dla danej tkaniny. Nadal popularne są również firany z kwiatami i innymi wzorami, bardziej lub mniej gęsto usianymi na tiulowym tle. Są jeszcze tkaniny haftowane, które również,  jako firany, dekorują okna. Cechą charakterystyczną  dekoracji  z firan jest ich obfitość. W każdym projekcie, firana jest  głęboko fałdowana w jednakowe zakładki. Długość  jest zróżnicowana, w zależności od pomysłu designera. Najczęściej dekoracja okienna składa się z firany i zasłony. Tkanina zasłonowa jest całkowitym przeciwieństwem firan. Jest gęsta, ciężka i kolorystycznie wyrazista. Firany są białe lub w innych pastelowych kolorach. Niemal we wszystkich dekoracjach firany są mocno drapowane. Czasami pojawiają się w dwóch warstwach.

Bogato dekorowane okna oglądamy w filmach historycznych, gdzie akcja toczy się w pałacach i bogatych rezydencjach.  Można się zastanawiać, czy jest to replika historyczna, czy też wyobrażnia  autora scenografii? W naszym kraju firany są nadal bardzo popularne, więc nie ma problemu z ich nabyciem.  Poza tym jesteśmy ich liczącym się producentem. Firany są do nabycia w sklepach on-line, bezpośrednio u producentów, a także w sklepach tradycyjnych. Rekomendowane są firany na wymiar, czyli oferowane do sprzedaży w belach.