Jak chronić skrzynkę rozdzielczą?

Instalacja elektryczna jest w obecnych czasach niezbędna do normalnego funkcjonowania. Większość elementów tej instalacji znajduje się we wnętrzu ściany. Pewne jednak odcinki tej instalacji nie są tak chronione, dlatego wymagają odrębnego zabezpieczenia.

Jaki drzwiczki elektryczne wybrać?

instalacyjne drzwiczki elektryczneSprawnie działająca instalacja elektryczna może bardzo pozytywnie wpływać na nasze życia. Z drugiej jednak strony, niewłaściwe obchodzenie się z taką instalacja może być groźne. Dlatego tez tak ważne jest, by elementy tej instalacji, które sa odkryte, były we właściwy sposób zabezpieczone. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu instalacyjne drzwiczki elektryczne. Zazwyczaj z pomocą takich drzwiczek zabezpiecza się takie elementy jak skrzynka rozdzielcza, która w dodatku znajduje się na zewnątrz budynku. Drzwiczki elektryczne maja w tym przypadku ograniczyć do minimum ryzyko dostania się do wnętrza skrzynki przez osoby niepowołane.  Ze względu jednak na to, że takie drzwiczki będą ciągle na otwartej przestrzeni, musza spełniać pewne, określone warunki. Bardzo ważne jest na przykład, aby były one odporne na korozję, dlatego też zazwyczaj drzwiczki elektryczne sa wykonane ze stali kwasoodpornej. Drzwiczki powinny idealnie pasować do skrzynki instalacyjnej, tak aby nie uniemożliwiały przedostawania się wilgoci. Niezmiernie istotne jest, by drzwiczki elektryczne były wyposażone w specjalne ostrzeżenia, które będą chroniły osoby postronne przed porażeniem prądem. Bardzo ważne jest, by takie ostrzeżenia były wygrawerowanie a nie naklejone – tylko wtedy nie będą odklejać się pod wpływem na przykład wilgoci. Warto pamiętać także, że niewłaściwe oznaczenie miejsc które grożą porażeniem prądem, może być traktowane jako wykroczenie i być karane bardzo wysokimi mandatami. Dlatego też zakup takich drzwiczek powinien być pierwszą inwestycją zaraz po założenie instalacji elektrycznej w danym domu czy też mieszkaniu. Jest o bardzo ważne, zarówno z punktu widzenia użytkowników danej instalacji, jak również osób postronnych.

Ochrona instalacji elektrycznej jest bardzo ważna, z punktu widzenia użytkowników. Tylko w ten sposób można uniknąć sytuacji, w której korzystanie z takiej instalacji doprowadzi do jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Warto więc wiedzieć, jakie oznaczenia stosować i w jaki sposób chronić siebie i innych użytkowników instalacji przed porażeniem prądem.