Jak poradzić sobie z kolką niemowlaka?

Kolki u niemowlaków to zmora wielu rodziców oraz lęk tych, którzy dopiero spodziewają się dziecka. Kojarzone są z twardym, obolałym brzuszkiem malucha i jego intensywnym płaczem. Wydawać by się mogło, że sytuację taką należy przeczekać i z czasem minie, gdyż jak wiadomo nie jest to choroba, a jedynie zaburzenie. Otóż powyższe stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe, ponieważ owszem, kolki nie będą trwały wiecznie, jednak nie należy na to czekać, a działać w ich trakcie i tym samym ulżyć niemowlakowi i zapewnić spokój domownikom. Poniżej podano kilka sprawdzonych sposobów na uporanie się z nimi.

Sprawdzone sposoby na kolki u niemowlaka

rekomendowane sposoby na kolki u noworodkówDefinicja kolki u niemowlaka jest dosyć mało konkretna i oznacza niepokój u dziecka, który pomimo zaspokojenia jego potrzeb nie ustępuje. Mówiąc bardziej obrazowo, są to skurcze jelit wywołujące silny ból u malucha. Pojawiają się nagle, a czas ich trwania może osiągnąć nawet kilka godzin. W związku z tym, aby ulżyć niemowlakowi w cierpieniu koniecznym jest podjęcie odpowiednich działań. Istnieją rozmaite, rekomendowane sposoby na kolki u noworodków. Pierwszym z nich jest masaż brzuszka malucha, nieprzerwanie przez około pięć minut. Powinien się on odbywać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kolejnym sposobem jest położenie noworodka na brzuszku i masowanie jego pleców w taki sam sposób jak wcześniej wspomniany. Można także położyć dziecko na plecach i podginać jego kolanka do brzuszka. Skuteczne może okazać się również położenie na brzuszku malucha ciepłej pieluszki lub termoforu. Należy pamiętać jednak, aby zachować wszelkie środki ostrożności, żeby nie oparzyć delikatnej skóry dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie dziecku ciepłej kąpieli. Warto także nabyć w aptece herbatę z kopru włoskiego i w razie konieczności podawać ją dziecku.

Podsumowując – sposobów na radzenie sobie z kolką u niemowlaka jest naprawdę wiele. Warto pamiętać jednak o tym, że w tak trudnych momentach dla dziecka należy być z nim przez cały czas, dużo je przytulać i nosić na rękach. Powinno się również ograniczyć wszelkie bodźce, jak choćby zgasić światło, wyłączyć telewizor czy radio. Maluch powinien mieć zapewniony spokój oraz być blisko przy rodzicach. Dzięki temu kolka szybciej ustanie.