Jak tworzy się bonie?

Obecnie bardzo często podczas remontu elewacji poszukiwane są kreatywne sposoby na jej ozdobienie. W tym celu odchodzi się już raczej od malowania elewacji jednolitym kolorem, lub pokrywania jej tym samym materiałem wykończeniowym. Bardzo popularne stało się zaś sztuczne dzielenie budynku na różne sekcje.

Jak prawidłowo wykonać boniowanie elewacji?

solidne bonie elewacyjneOzdabianie elewacji domu jest obecnie bardzo ważnym aspektem remontu. Kiedyś zwracano uwagę przede wszystkim na to, jak skuteczna okaże się zastosowana izolacja termiczna – obecnie równie ważny jest wygląd odświeżonej elewacji. Dużą popularnością cieszą się obecnie solidne bonie elewacyjne, czyli tworzenie na powierzchni ściany sztucznych podziałów. W ten sposób można bardzo skutecznie przełamać dość jednolitą bryłę współcześnie tworzonych budynków o różnym zastosowaniu. Warto dodać, że boniowanie elewacji znane już było w starożytności, ale wtedy było ono tworzone bezpośrednio w ścianie danego budynku. Teraz bonie mogą powstać na kilka różnych sposobów. Pierwszym jest używanie do tworzenia bonii deski szalunkowej. Takimi deskami pokrywa się ścianę, następnie wypełnia przerwy miedzy deskami tynkiem. Po demontażu desek tworzy się na powierzchni ściany swoiste boniowanie. Wadą tego sposobu jest fakt, że obecne tynki po zaschnięciu są tak cienkie, że po zaschnięciu takie bonie są praktycznie niewidoczne. Dlatego też obecnie bonie elewacyjne są tworzone jeszcze przed pokryciem elewacji materiałem wykończeniowym, a po położeniu warstwy izolacyjnej. Takie boniowanie powinno być wykonane przez profesjonalną firmę, gdyż niezmiernie ważne jest, aby krawędzie bonii były idealnie równe. Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim użytkowych. Bonie o nierównych krawędziach mają bowiem bardzo duże tendencję do gromadzenia brudu, który bardzo trudno jest samodzielnie usunąć. Dlatego też, profesjonalne firmy wykonujące boniowanie, dokładnie wyrównują wszystkie krawędzie bonii, tak by nie gromadziły one brudu i zachowywały atrakcyjny wygląd.

Obecnie coraz popularniejsze stały się kreatywne sposoby ozdabiania elewacji. Dzięki nim można w ciekawy sposób wyróżnić wygląd swojego domu od wielu innych. Ważne, by takie ozdabianie elewacji zlecać jedynie doświadczonym firmom, aby zastosowane ozdoby faktycznie przyciągały oko.