Jak zadbać o czystość basenu?

 

Basen w ogrodzie to świetnie spędzony czas w sezonie letnim, ale także spory obowiązek. Aby woda w basenie była czysta i zapraszała do kąpieli, trzeba odpowiednio o nią zadbać. W wodzie lubią namnażać się glony, które są przyczyną rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów. Opadające z drzew liście, pływające w wodzie włosy, oraz inne większe i mniejsze zanieczyszczenia nie są pożądane w basenie i należy się ich pozbyć.

Filtr i odkurzacz – podstawowe urządzenia w basenie

najlepsze odkurzacze basenoweRegularne dbanie o czystość wody w basenie to konieczność, jeżeli chcemy czerpać przyjemność z kąpieli. Należy zatem zaopatrzyć basen w kilka niezbędnych urządzeń i preparatów, które zadbają o jakość wody. Podstawą jest system filtracyjny, czyli filtry piaskowe oraz współpracujące z nimi pompy, a także system odpływów lub skimery, którymi brudna woda dostaje się do filtra. Największe zanieczyszczenia, takie jak liście czy włosy, wychwytywane są przez skimery i zatrzymywane na specjalnych sitkach. Dalsza filtracja, która odbywa się w filtrach piaskowych, pozwala na oczyszczenie wody z mniejszych zabrudzeń. Filtry powinny być regularnie płukane, aby spełniały swoją rolę, a woda zużyta do płukania musi być uzupełniona. Tym sposobem do basenu dostarczana jest stopniowo świeża woda. Najdrobniejsze zanieczyszczenia usuwane są metodą koagulacji, czyli za pomocą specjalnego preparatu chemicznego, który powoduje łączenie się ze sobą drobnych cząsteczek, które wychwytywane są później przez filtry. Wszystko to musi być uzupełnione pracą odkurzacza basenowego. Najlepsze odkurzacze basenowe to takie, które bez wysiłku ze strony właściciela poradzą sobie z zanieczyszczeniami opadającymi na dno. Mowa tu o robotach czyszczących dno i ściany basenu bez ingerencji ze strony człowieka. Jednak najlepsze odkurzacze basenowe to także te, które dzięki aplikacji w telefonie sterowane są przez użytkownika. Najprostsze wersje odkurzaczy do dna basenu podłączamy do systemu filtracyjnego, wykorzystując pracującą w nim pompę i pracujemy nimi ręcznie. Co prawda jest to pracochłonne, jednak koszty sprzętu znacznie mniejsze.

Aby woda w basenie posiadała odpowiednie do użytku parametry, należy ją uzdatniać. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja za pomocą preparatów z chlorem. Mogą to być tabletki lub płyn, dozowane ręcznie lub automatycznie. Ważna jest także kontrola odczynu pH. Za wysokie pH spowoduje odkładanie się osadu wapiennego, zbyt niskie przyspieszy korozję instalacji. Odpowiednie preparaty należy regularnie dodawać do wody, aby utrzymać ją w pożądanym stanie.