Jak zrobić prawo jazdy i zostać kierowcą?

Większość młodych ludzi marzy o tym, żeby jeździć swoim samochodem. Im bliżej uzyskania pełnoletności tym bardziej czeka się na możliwość wyrobienia odpowiedniego pozwolenia na prowadzenie samochodu. W naszym kraju trzeba mieć ukończone osiemnaście lat, żeby móc podejść do egzaminu na prawo jazdy. Ale szkolenie można zacząć już trzy miesiące wcześniej. Wówczas zaraz po ukończeniu szkolenia można podejść do państwowego egzaminu.

Najpierw szkolenia a potem egzamin

szkolenie na prawo jazdy - krakówŻeby zrobić prawo jazdy i zostać kierowcą to trzeba najpierw przejść przez kompleksowe szkolenie. Szkoleniami zajmują się szkoły nauki jazdy zwane inaczej ośrodkami szkolenia kierowców. W takiej szkole jazdy kursanci muszą odbyć kurs teoretyczny i kurs praktyczny. Ten pierwszy kurs trwa trzydzieści godzin lekcyjnych, czyli takich po czterdzieści pięć minut. Kurs praktyczny trwa za to trzydzieści godzin zegarowych. Jeden i drugi kurs można zrobić w jednej szkole jazdy, do której się zapiszemy. Zanim jednak będziemy mogli się zapisać na kurs to musimy się zarejestrować w odpowiednim urzędzie jako osoba aspirująca do uzyskania prawa jazdy. Dopiero gdy dostaniemy z urzędu specjalny numer uczestnika kursu to wówczas możemy się zapisać do wybranej szkoły jazdy oferującej szkolenie na prawo jazdy – Kraków jest miastem, w którym takich szkół jest całe mnóstwo. A wybór szkoły zależy już tylko i wyłącznie od nas. Najłatwiej jest zrobić kurs w szkole jazdy działającej najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak okaże się, że kawałek dalej od nas można zapłacić za kurs kilkaset złotych mniej to też się nie ma nad czym zastanawiać. W przypadku szkół jazdy warto zwrócić uwagę na ich internetowe opinie. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na poczytanie informacji o tej czy innej szkole niż potem żałować. W każdym razie szkolenie na prawo jazdy jest absolutnie obowiązkowym krokiem na drodze do uzyskania upragnionego pozwolenia do kierowania samochodami.

Po przejściu wszystkich szkoleń w ośrodku szkolenia kierowców musimy zdać egzamin wewnętrzny. Jeśli go przejdziemy to możemy podejść do egzaminu państwowego. Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Można sobie go rozdzielić na dwa różne dni. Nie trzeba zdawać wszystkiego w jeden dzień. Warunkiem uzyskania prawa jazdy jest oczywiście zdanie oby dwóch części egzaminu. Dopóki nie zdamy teorii to nie możemy przejść do egzaminu praktycznego.