Jaka grodzica jest najlepsza?

Prace budowlane zawsze są potencjalne niebezpieczne dla wykonujących je pracowników. Z tego też względu bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń na placu budowy. Przykładem tego typu zabezpieczeń mogą być tak zwane szalunki

Jaka funkcję na placu budowy pełni grodzica?

grodzicePrace budowlane czy remontowe musza być wykonywane z zachowaniem bezwzględnych zasad bezpieczeństwa. Szczególnie jest to ważne w przypadku wykonywania tego typu prac na terenie podmokłym, lub też mającym tendencję do osunięcia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą być grodzice, czyli specjalne rusztowania, których zadaniem jest zabezpieczenie wewnętrznych ścian wykopu przed osunięciem. Są one szczególnie często wykorzystywane w przypadku wykonywania takich prac jak budowa parkingów podziemnych, metra, remontów instalacji kanalizacyjnej lub jej tworzenia i innych prac prowadzonych poniżej poziomu gruntu. Warto tu podkreślić że ścianki szczelne mogą być stworzone z zupełnie różnych materiałów i powinny być one dostosowane do rodzaju danego terenu, stopnia zaawansowania prac i stopnia ich trudności. W przypadku gdy prace są związane na przykład z budową linii metra, szalunek musi się wykazywać odpowiednio dużą odpornością dlatego też w takim przypadku stosuje się grodzice z żelbetonu lub też aluminium. Alternatywą dla tego typu grodzic mogą być najpopularniejsze grodzice drewniane, skąd zresztą wzięła się ich inna nazwa – deskowanie. Zaletą tego typu grodzic jest fakt, ze najlepiej nadają się one do wielokrotnego użytku, a w razie uszkodzenia którejś części takiej grodzicy można ją wymienić na nową. Dodatkowe zalety tego rusztowania to szybkość i prostota ich postawienia, oraz stosunkowo mało miejsca, ile trzeba przeznaczyć na jego przechowywania po zdemontowaniu. Warto tutaj dodać, że nie zawsze trzeba kupować nową grodzicę gdyż istnieje możliwość również jej wynajęcia. W takim przypadku firma wynajmująca dany szalunek, oferuje także usługę jego postawienia.

Do sprawnego i bezpiecznego prowadzenia prac budowlanych w wykopach lub na terenie podmokłym koniecznie jest użycie tak zwanych szalunków. Mogą one być wykonane z różnego typu materiałów, dostosowanych do stopnia trudności wykonania danej pracy budowlanej. Istnieją na przykład szalunki drewniane albo  aluminiowe, które można także wynająć.