Kleszcze – gdzie je zbadać?

 

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna to czas gdy chętniej wybieramy się na wycieczki na łono natury. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w lasach niekiedy czyhać na nas mogą pewne niebezpieczeństwa. W naszym klimacie na szczęście nie żyją jadowite węże czy też krwiożercze drapieżniki mogące stanowić zagrożenie dla ludzi. Jednak pewne zagrożenie stanowić mogą kleszcze. Organizmy te roznoszą pewne groźne choroby, które mogą naprawdę mocno wpływać na nasze życie.

Profesjonalne badanie kleszczy

gdzie zbadać kleszczaKleszcze to organizmy z rodziny pajęczaków. Wiele osób sądzi, że organizmy te w czasie gdy jest już chłodno nie są aktywne i wówczas bez najmniejszych obaw możemy udawać się na wycieczki na łono natury. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę kleszcze żerują przez cały rok i w zimie również możemy paść ich ofiarą. Z reguły jest tak, że kleszcze przesiadują na liściach drzew i krzewów. Znaleźć je można również w wysokich trawach a czasami również i na przydomowym trawniku. Początkowo ukąszenie kleszcza jest w ogóle niewyczuwalne. Wpływ na to ma fakt, że kleszcze przed ukąszeniem wydzielają pewne związki powodujące uśmierzanie bólu. Jednak po jakimś czasie zaczniemy odczuwać bardzo dokuczliwe swędzenie. Szczególnie odczuwalne jest ono wówczas gdy kleszcz zostanie dotknięty przez elementy odzieży. Szacuje się, że nawet co piąty kleszcz może być nosicielem choroby z Lyme zwanej także boreliozą. Z tą drugą nazwą na pewno się każdy zdążył wiele razy spotkać. Sporo osób, które zostały ukąszone przez opisywane tutaj pajęczaki zastanawia się nad tym gdzie zbadać kleszcza pod kątem boreliozy. Otóż jedną z najlepszych opcji może być odwiedzenie prywatnych laboratoriów. Takich miejsc jest w Polsce już naprawdę sporo. Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje badania kleszczy więc należy pamiętać o tym, że za takie badania w prywatnych laboratoriach będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Nowe metody badania kleszcza pod kątem boreliozy umożliwiają bardzo szybkie poznanie wyników. Czasami jest nawet tak, że wyniki badań są dostępne po kilku godzinach. Zanim jednak takie wyniki otrzymamy to trzeba wiedzieć jak kleszcza wyjąć. Do tego zadania powinniśmy stosować pęsetę. W aptekach sprzedawane są również specjalne narzędzia przeznaczone do takich zadań.