Kominek tradycyjny czy akumulacyjny?

Budując dom, jednym z podstawowych jego elementów instalacyjnych jest centralne ogrzewanie. Już na etapie projektowania warto zainteresować się tematem i dokonać wyboru metody grzewczej, jaką zastosujemy w naszym domu. Dobrze jest również zadbać o alternatywne źródło ogrzewania, na wypadek nieplanowanej awarii.

Nowe oblicze kominka

kominki akumulacyjneZ pewnością każdy z nas doceni stojący w salonie kominek, który, jak nic innego, potrafi zbudować fantastyczny nastrój w zimowe wieczory. Dźwięk strzelającego, palącego się drzewa, oraz uspokajający widok ognia, stworzy we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Jednak, prócz walorów estetycznych, kominek w dzisiejszych czasach może z powodzeniem zastąpić centralne ogrzewanie. Taką rolę spełniają kominki akumulacyjne. Podobnie jak w klasycznym kominku, do opału używamy w nim drewna i możemy obserwować tańczące płomienie, tyle, że zza szyby. Na tym podobieństwa się kończą, ponieważ klasyczny kominek bardzo szybko rozgrzewa pomieszczenie, jednak wymaga od nas stałego dokładania materiału opałowego, w celu utrzymania pożądanej temperatury. Kominki akumulacyjne wystarczy załadować 2-3 razy na dobę, aby móc cieszyć się przyjemnym ciepłem. Nie narażają nas również na efekt przegrzania po maksymalnym rozpaleniu. Jak działa kominek akumulacyjny? Otóż oprócz pojemnego paleniska, które zmieści jednorazowo dużą ilość drewna, posiada też masę akumulującą ciepło. Taki właśnie wkład, zbudowany z materiałów o bardzo dużej pojemności cieplnej, ma za zadanie kumulować wyprodukowane podczas spalania ciepło, które podczas kolejnych godzin stopniowo oddaje do otoczenia. Pozwala to uniknąć przegrzania pomieszczenia, oraz cieszyć się komfortową temperaturą przez długie godziny.

Dzięki temu, że masa akumulacyjna może przybierać różne kształty, projektanci mają duże pole do popisu, a kominek razem z masą, ładnie obudowany, wpasuje się bez problemu do każdego wnętrza. Dzięki temu urządzeniu, nie tylko możemy cieszyć się widokiem żywego ognia w domu, ale także komfortowym ciepłem w pomieszczeniu.