Maty pod panele podłogowe

Niekwestionowanym królem polskich podłóg są panele podłogowe. Podłogę z paneli możemy spotkać niemal w każdym domu i mieszkaniu. Jest to świetne rozwiązanie, proste w montażu, tanie i wygodne w użytkowaniu oraz atrakcyjnie wizualne. Bogata gama wzorów, kolorów i stylizacji paneli pozwala na ich nieograniczone zastosowanie w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim jest utrzymane.

Panele podłogowe – praktyczne porady

podkłady pod panele podłogowePodłoga z paneli jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Swoim wyglądem przypomina naturalne deski. Może być gładka lub też posiadać delikatną strukturę. Bardzo modne są również panele stylizowane na postarzane drewno. Pamiętajmy jednak, że nie sam wygląd panela ma znaczenie. Liczy się także funkcjonalność. W pomieszczeniach takich jak przedpokój, korytarz, salon czy przestrzeniach użytkowych warto zainwestować w grubszy panel o wysokiej klasie ścieralności. Pozwoli nam to zachować podłogę w dobrym stanie na dłużej. Jeśli kładziemy panele w miejscach, gdzie często chodzi się w butach, lepiej zastosować te gładkie, bez faktury. Brud nie będzie gromadził się w szczelinach i o wiele łatwiej będzie utrzymać podłogę w czystości. Równie ważne co same panele są maty, które pod nie kładziemy. Podkłady pod panele podłogowe mogą spełniać szereg dodatkowych funkcji. Jeśli jest to podłoga w często użytkowanym pomieszczeniu, najlepiej sprawdzą się podkłady o wysokiej odporności na duże obciążenia. Jeśli natomiast montujemy panele na podłodze na gruncie lub nad piwnicą, warto wybrać matę, która dodatkowo spełni funkcję izolacji termicznej. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się polistyren w grubszej warstwie, który zmniejszy straty ciepła i poprawi komfort termiczny w pomieszczeniu. Podkłady pod panele podłogowe mogą także wyrównywać drobne nierówności posadzki. W takich sytuacjach stosuje się podkład z polistyrenu. Jednak jeśli nierówności są większe, konieczne będzie zastosowanie wylewki samopoziomującej.

Nieco odrębnym tematem jest podłoga panelowa montowana na wylewce z ogrzewaniem podłogowym. W takiej sytuacji zarówno sam panel, jak i podkład muszą być dostosowane do takiego rodzaju podłogi. Przy wyborze materiałów powinniśmy kierować się współczynnikiem oporu cieplnego. Im niższy opór, tym skuteczniej będzie pracowało ogrzewanie podłogowe. Zarówno na panelach, jak i podkładach znajdziemy stosowne informacje od producenta.