Nośniki danych do rejestratora monitoringu

Użytkownicy systemów monitorowania wizyjnego bardzo często nie posiadali dużej wiedzy o ich działaniu, zwłaszcza jeśli zachodziła konieczność rozbudowy i wymiany nośników danych rejestratora. Dyski twarde do systemów monitorowania były bowiem bardzo często mylone ze zwykłymi nośnikami komputerowymi, choć takowe nie mogły być stosowane w rejestratorach, z powodu całkowicie odmiennego działania i trybu pracy.

Rodzaje dysków do systemów monitorowania

dyski do rejestratorówDyski do systemów monitorowania różniły się od odmian komputerowych właśnie zasadą działania, bowiem przeznaczone były one do pracy w trybie ciągłym, bez przerwy wymieniając dane otrzymywane z urządzeń monitorujących. Nie były one natomiast używane do magazynowania twardych danych, a każda próba archiwizacji plików na takim dysku mogła spowodować jego nieprawidłowe działanie lub znaczny spadek pojemności. Optyczne dyski do rejestratorów były w dalszym ciągu najczęściej używanymi urządzeniami, głównie z racji ich niskiej ceny i bardzo dużych pojemności. W zależności od producenta, mogły posiadać magazyn danych wystarczający nawet na cały rok archiwizacji materiału przy średniej jakości obrazu i mniej niż dziesięciu urządzeniach monitorujących. W systemach o dużych rozdzielczościach stosowano kilka nośników jednocześnie, zarówno po to by zwiększyć magazyn danych, ale również odciążyć same nośniki, przedłużając ich żywotność. Półprzewodnikowe dyski twarde SSD dopiero niedawno zostały przystosowane do pracy z systemami monitorowania, głównie z racji iż większość dotychczas używanych nośników nie mogła być używana w trybie ciągłym. Dyski półprzewodnikowe, w przeciwieństwie do urządzeń optycznych, posiadały mniejsze pojemności, aczkolwiek znacznie przewyższały je nie tylko szybkością pracy, ale również kulturą działania, gdyż nawet najbardziej obciążony dysk SSD działał niezauważalnie cicho

Standardowe dyski optyczne, natomiast, potrafiły być bardzo głośne w trakcie intensywnej pracy, aczkolwiek uznawane były za bardziej wytrzymałe. Półprzewodnikowe dyski przeznaczone były do wszystkich systemów w których wymagana była bardzo wysoka szybkość dysku oraz płynna wymiana danych z urządzeń monitorujących. Obydwa rodzaje dysków mogły być jednak stosowane w każdym rejestratorze bez problemów ze zgodnością urządzeń.