Nowoczesny stół do zakładu pracy

 

Zakłady przemysłowe z reguły wykorzystywały powierzchnie robocze do czasu ich całkowitego zniszczenia, lub do czasu modernizacji, kiedy to były one wymieniane na nowsze i lepsze odmiany. Wiele nowoczesnych zakładów preferowało jednak najlepsze stoły do warsztatów i stanowisk pracy, znacznie ułatwiające zadania pracownikom,  umożliwiające wykonywanie najbardziej precyzyjnych zadań bez utrudnień spowodowanych uszkodzeniami powierzchni roboczej.

Stoły do zakładów przemysłowych

stół przemysłowyMimo iż w większości przypadków stoły służyły jako powierzchnie robocze na stanowiskach pracy, często używane były również jako podstawa do montażu automatycznych narzędzi produkcyjnych i robotów przemysłowych. Z tego powodu, każdy nowoczesny stół przemysłowy budowany był z najtrwalszych materiałów, głównie stopów stali czy tytanu, jak również z kompozytu czy różnych rodzajów plastików o wysokim poziomie twardości. Duża wytrzymałość znacznie zwiększała żywotność dowolnego stołu, zwłaszcza gdy wykorzystywany był jako przestrzeń robocza do pracy z narzędziami elektrycznymi i obróbkowymi, bardzo łatwo mogącymi uszkodzić mniej odporne materiały, zwłaszcza drewno stosowane w starego typu stołach warsztatowych. Przemysłowe stoły posiadały również szereg udogodnień, mających na celu usprawnienie i ułatwienie pracy na linii produkcyjnej. Wiele modeli posiadało regulowane mocowania i wysięgniki do montażu narzędzi elektrycznych oraz łatwiejszego operowania takowymi. Pomagały one w odciążeniu pracownika, zwłaszcza w trakcie wykonywania zadań wymagających najwyższej precyzji, i znacznie ułatwiały długotrwałe prace, przeprowadzane ręcznie. Mogły być one wyposażane również w nadstawki do przechowywania narzędzi, jak również służyć jako zamiennik szafek narzędziowych.

Modularna budowa umożliwiała instalację dodatkowych szuflad czy szafek, służących jako miejsce przechowywania drobnych elementów czy ręcznych narzędzi, potrzebnych do wykonywania konkretnych prac. Były więc o wiele wygodniejsze niż jakikolwiek stół starego typu, nie posiadający takowych dodatków. W celu zapewnienia jak największego komfortu pracy, wiele modeli stołów wyposażano w oświetlenie, skierowane wyłącznie na przestrzeń roboczą, znacznie poprawiające widoczność i precyzję w trakcie pracy.