Polecane nawierzchnie sportowe

Kiedy na dworze zaczynają panować wysokie temperatury, każde dziecko lubi biegać, skakać i kopać  w piłkę, warto jest więc mu zagwarantować takie miejsce. Wszystkie pokłady swojej energii dzieci jak i dorośli mogą wyczerpać przy zabawie i sporcie. Jeżeli nie mamy niedaleko swojego domu darmowego boiska lub orlika, powinniśmy pomyśleć nad własnym skonsumowaniem boiska, może to być nawet podwórku na swojej posesji. Jakie nawierzchnie sportowe najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci? Jakie są najczęściej wybierane nawierzchnie sportowe? 

Nawierzchnie sportowe – które wybrać?

sprawdzona nawierzchnia sportowaWszystko oczywiście zależy od tego jakim sportem interesujemy się my lub nasze dziecko. Jeżeli mamy przed sobą aspiracje piłkarskie, musimy zastanowić się nad położeniem nawierzchni z trawą syntetyczną. W przeciwieństwie do naturalnej nawierzchni trawiastej, sztuczna murawa jest odporna na działania promieni UV i nie wymaga szczególnej konserwacji, nawet przy całorocznym użytkowaniu. Sztuczna murawa nie zmienia swojego wyglądu nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji co sprawia, że jest to najbardziej sprawdzona nawierzchnia sportowa. Kolejnym atutem sztucznej nawierzchni jest jej cena, jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku naturalnej murawy, która wymaga praktycznie codziennie pielęgnacji. Przy zakładaniu trawy syntetycznej, stosuje się zazwyczaj tak zwaną „podbudowę dynamiczna”, bazuje on na kruszywie naturalnym, który jest bardzo sprężysty i elastyczny. Największa warstwę powyżej gruntu rodzimego stanowi piasek, który w wielu rozwiązaniach ma dodatkowy system drenażowy. Właśnie dzięki poprawnemu ugruntowaniu i utrwaleniu, cała nawierzchnia jest stabilna i bardzo wytrzymała. Tego rodzaje nawierzchnie, stosowane są bardzo często na orlikach, więc nie wykluczone, że kiedyś mieliśmy okazję grać na murawie tego typu. 

 

Jeżeli jednak interesują nas inne sporty, takie jak koszykówka, tenis ziemny, siatkówka czy przeróżne sporty lekkoatletyczne, bez wątpienia lepszym rozwiązaniem będzie nałożenie nawierzchni z poliuretanu. Jest to najczęściej stosowany rodzaj nawierzchni na boiskach rekreacyjnych jak i boiskach i profesjonalnych stadionach. Wszystko za sprawą bardzo odpornego na ścieranie i na poślizgi materiału. Duża zaleta powierzchni sportowych z poliuretanu jest brak konieczności ich pielęgnacji. Raz nałożona nawierzchnia będzie nam służyć przez lata, bez konieczności najmniejszej ingerencji.