Polecane systemy rejestracji godzin pracy

Systemy rejestracji czasu pracy nie są w obiektach przemysłowych żadną nowością. Załogi w takich zakładach liczą bowiem tysiące pracowników, a kontrola czasu pracy każdego z owych pracowników mogłaby być zdecydowanie trudnym zadaniem. Automatyzacja rejestracji czasu pracy jest więc standardem w niemal wszystkich zakładach, w których załogi liczą więcej niż stu pracowników.

Najlepsze systemy do rejestracji czasu pracy

rekomendowany system rcpNajstarszym i najpopularniejszym rodzajem systemu rejestracji czasu pracy jest system fizyczny. Jest to najbardziej rekomendowany system rcp, głównie z racji niezawodności i dokładności. Ten rodzaj systemu rejestracji obecny jest w zakładach od ponad stu lat, a pierwsze jego wersje używały kart pracowniczych, na których odbijana była godzina wejścia i wyjścia z terenu zakładu. Współczesne systemy używają w tym celu elektronicznych kart identyfikacyjnych, które wydawane są każdemu pracownikowi, a których użycie rozpoczyna naliczanie czasu pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo precyzyjne, i pozwala na dokładne monitorowanie czasu pracy konkretnego pracownika, jak i całej załogi. Elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy są natomiast wykorzystywane wszędzie tam gdzie zadania wiążą się z długotrwałą pracą na komputerze, lub też w firmach preferujących pracę z domu. Działają one bardzo podobnie do fizycznych systemów rejestracji, choć są one bazowane na aplikacjach komputerowych, zamiast na fizycznych urządzeniach. Rozpoczęcie i zakończenie czasu pracy jest ustawione odgórnie przez wyznaczoną osobę, zazwyczaj pracownika kadrowego, i musi być potwierdzone przez samego pracownika nim system zacznie naliczanie godzin pracy. Systemy te są o tyle wygodne, iż umożliwiają również rejestrację wykonywanych zadań.

Rodzaj systemu rejestracji pracy zależny jest w dużej mierze od firmy i zadań jakie wykonuje, choć obydwa rodzaje systemów pozwalają również na bardzo dokładną rejestrację wszystkich danych, i odczyt w bardzo przystępnej formie, na tyle by była ona czytelna również dla nowych pracowników kadrowych, niezaznajomionych z obsługą tego rodzaju oprogramowania. W miesięcznym rozliczeniu zawarte są nie tylko przepracowane godziny, ale również czas nadliczbowy, wszystkie nieprawidłowości wymagające poprawy i niezgodności z ustawionym czasem pracy.