Praktyczny kurs wspinaczkowy dla początkujących

Wspinaczka skałkowa łączy w sobie wiele zalet sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. To świetna aktywność dla osób spragnionych wrażeń, pasjonatów przyrody i niezwykłych widoków. Skałki i naturalne ściany wspinaczkowe przygotowane są dla turystów. Jednak zanim ruszy się na zdobywanie szczytów, warto zapisać się na praktyczny kurs przeznaczony dla amatorów oraz osób początkujących w tej dyscyplinie sportu wyczynowego.

Szkolenie przed górską wspinaczką

praktyczny kurs wspinaczkowyZwiązek wspinaczki górskiej zaleca, by przed rozpoczęciem zdobywania skalistych, górskich szczytów odbyć praktyczny kurs. To oczywiście zalecenie, które ma przygotować amatorów do zdobywania gór. Wspinaczka to rodzaj sportu wyczynowego i ekstremalnego. Pierwsze próby warto podjąć w specjalnie przygotowanych salach ze sztuczną ścianką wspinaczkową. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można z łatwością zapoznać się z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa w górach, na stromych i wysokich szczytach. Ważne jest, by profesjonalista wytłumaczył początkującym grotołazom, jaki strój i ekwipunek jest niezbędny w czasie wspinaczki. Kolejnym etapem przygotowawczym jest sam trening. Wspinaczka angażuje wszystkie grupy mięśni: nóg, rąk, barków, tułowia. Wymaga siły, zręczności, odporności na zmieniające się warunki pogodowe. Jeśli chce się zacząć wspinać, trzeb opanować lek wysokości i oswoić się z płaską, wysoką ścianą. Dobrze przygotowany, praktyczny kurs wspinaczkowy skierowany jest do osób początkujących. Również średniozaawansowani mogą skorzystać z praktycznych rad instruktorów. Szkolenia dla zaczynających przygodę wspinaczkową odbywają się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, na salach szkoleniowych ze sztuczna ścianką, jak i w warunkach naturalnych, na ćwiczeniowych ściankach górskich. Kolejnym etapem jest uczestnictwo w obozie szkoleniowym lub wspólnym wyjeździe w góry.

W Polsce istnieją bardzo dobre warunki do wspinaczki wysokogórskiej. W Jurze Krakowsko-częstochowskiej istnieją naturalne ścianki przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Dla amatorów zalecane są szkolenia stacjonarne, w zadaszonej sali, na sztucznej ściance. Podczas suchego instruktażu można otrzymać bardzo praktyczne porady pomagające postawić pierwsze kroki na górskich ściankach dla profesjonalnych grotołazów.