Profesjonalne ustawienia systemowe

W ostatnim czasie na pewno każdy z nas zauważył znaczny wzrost chorób o podłożu psychologicznym w naszym społeczeństwie. Wydawać by się mogło, że jest to spowodowane wieloma czynnikami, z którymi dzisiejszy człowiek ma do czynienia, a mianowicie z pracą pod presją czasu, z ogromnymi oczekiwaniami społeczeństwa, a także z silną potrzebą stania się lepszą wersją siebie. Okazuje się jednak, że bardzo często problemy te mają zupełnie inne podłoże.

Czym są ustawienia metodą Hellingera?

fachowe ustawienia hellingerowskieBert Hellinger to twórca teorii, według której wszelkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych, a nawet całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Twierdzi on, że te nieprawidłowe relacje przekładają się na nasze codzienne życie i sprawiają, że w nieodpowiedni sposób podchodzimy do różnych sytuacji, które pojawiają się w naszym życiu. Na podstawie tej teorii stworzył metodę psychoterapeutyczną, której celem jest naprawa zaburzonych relacji, a dzięki temu poprawa jakości swojego życia. Fachowe ustawienia hellingerowskie to terapia grupowa, podczas której osoba jej poddawana początkowo w kilku zdaniach streszcza swój problem, a następnie pozostali członkowie grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny tej osoby. Terapeuta ustawia te osoby w przestrzeni w taki sposób, który odzwierciedla relacje między nimi, a następnie zadaje bardzo trafne pytania, dzięki którym uczestnicy terapii mogą dojść do sedna problemu. Myślę, że warto tutaj podkreślić, iż podczas psychoterapii w uczestnikach wywoływane są silne emocje, dzięki którym cała terapia pozwala na poznanie wszystkich aspektów danej sprawy. Jeśli zaś chodzi o efekty terapii to warto wiedzieć, że pojawiają się one już po pierwszym spotkaniu. Podczas tradycyjnych spotkań z psychologiem na widoczne efekty należy czekać nawet kilkanaście spotkań, a w przypadku ustawień metodą Berta Hellingera wystarczy już jedno.

Oczywiście, w celu uzyskania trwałych efektów należy odbyć serię sesji terapeutycznych. Możemy mieć pewność, że po każdej z nich nasze podejście do danej sprawy i problemu, który pojawił się w naszym życiu będzie zupełnie inne, a my z pewnością będziemy zadowoleni z uzyskanych rezultatów. Uczestnictwo w takiej sesji nie kosztuje wiele, w związku z czym każdy z nas może sobie pozwolić na skorzystanie z takiej możliwości.