Proste usuwanie wykwitów kostki brukowej

Zapewne niewielu z nas wie, iż nowa kostka brukowa na podjeździe czy w ramach projektowania chodnika bardzo często objawia wykwity wapienne. To nieszkodliwy problem, który po około 3 latach powinien zniknąć samoistnie. Mimo to możemy pomagać procesowi zanikania tych plam w bardzo prosty sposób, jednak wymaga to regularności.

Pozbywanie się wykwitów z kostki brukowej

wykwit wapienny na kostce brukowejJeżeli planujemy położyć na swojej posesji kostkę brukową musimy wiedzieć, iż bardzo ważne jest początkowe zasypywanie jej piaskiem, aby uniknąć rozchodzenia się kafelek, a także rozpychania zimą ich przez lód co bardzo często prowadzi do pękania. Kolejną ważną kwestią jest to, że należy je regularnie czyścić. Na początku pojawić się może wykwit wapienny na kostce brukowej, który jest efektem występowania wapnia w cemencie, z którego produkowany jest ten wyrób. To normalne zjawisko, jednak wykwity mogą utrzymywać się nawet do trzech lat, co w wielu przypadkach może nam nie odpowiadać. Opady atmosferyczne pomogą usunąć ten problem nieco szybciej, jednak nigdy nie mamy pewności jak często będzie padać w danym roku. Dlatego warto regularnie myć kafelki myjką wysokociśnieniową, dzięki której nie tylko utrzymamy czystość naszego podłoża, ale również zadbamy o szybsze usuwanie wapiennych plam. Warto jednak pamiętać, iż do czyszczenia nigdy nie korzystamy z kwasowych preparatów, ponieważ kostka może nam skorodować niszczejąc w ten sposób nawierzchnię.

Coraz więcej osób decyduje się na kostkę brukową, jednak nie wiedzą, iż może na wydzielać wapienne wykwity, które są naturalnym efektem. W tej sytuacji pozostaje nam regularne czyszczenie kostki, aby przyspieszyć naturalne usuwanie plam. Nie ma innej metody, a przy tym zachowamy nieskazitelną czystość naszego bruku przydomowego.