Spodnie do prac wysokościowych

Odzież robocza jest dość zróżnicowana, aczkolwiek najczęściej szyta jest w jednym, bardzo uniwersalnym kroju, pozwalającym na wykonywanie dowolnych zadań. Najczęściej różni się więc samym materiałem oraz jego przeznaczeniem, choć zdarzają się również warianty bardzo wyspecjalizowane. Spodnie do pracy na wysokości są jednym z takich wariantów, przeznaczonych do wykonywania bardzo ściśle określonych zadań i do takowych dopasowane.

Spodnie robocze do pracy na wysokości

spodnie robocze do pasaPasy zabezpieczające, jakie są podstawowym wyposażeniem podczas pracy na dużej wysokości często utrudniają wykonywanie zadań pracownikom, korzystającym z większości standardowych krojów odzieży roboczej. Wysokościowcy wyposażani są więc w wyspecjalizowane spodnie robocze do pasa bezpieczeństwa, które są projektowane z myślą o użytkowaniu ich razem z uprzężami i pasami zabezpieczającymi. Są one utrzymane w podobnym do standardowych spodni roboczych kroju, aczkolwiek mają zauważalnie szersze szlufki i zaczepy, pozwalające na łatwe i pewne mocowanie pasów zabezpieczających o dowolnej szerokości. Umożliwiają także podobnie komfortowe zamocowanie elementów uprzęży harness na udach czy kroczu, w sposób doskonale zabezpieczający przez możliwością nagłego wypięcia z lin nośnych, aczkolwiek w żaden sposób nie ograniczający możliwości swobodnego poruszania się na terenie pracy. Wysokościowe spodnie są również komfortowe i lekkie, gdyż mają one przede wszystkim chronić przed wiatrem i niskimi temperaturami. Podobnie do większości wariantów spodni roboczych, także i spodnie wysokościowe mają bardzo dużą ilość kieszeni, umieszczonych tak by pracownik miał zawsze bardzo łatwy dostęp do przenoszonych narzędzi. W spodniach wysokościowych kieszenie umieszczone są w taki sposób, by w żadnym momencie nie były przesłaniane przez pasy i liny mocujące, więc najczęściej ulokowane są kilka centymetrów niżej niż w standardowych spodniach roboczych.

Spodnie mogą być również uzupełniane o ochraniacze z tworzyw sztucznych, zarówno posiadające twardą skorupę, jak i miękkie wypełnienie. Ochraniacze zakładane są w kieszeniach na wysokości kolan, i w razie potrzeby mogą być natychmiast usunięte. Niektóre serie spodni wysokościowych mają również wypinane nogawki, zapewniające większy komfort w trakcie pracy latem.