Sterowniki PLC pozwalają na automatyzację przemysłu

Programowalny sterownik logiczny jest uniwersalnym urządzeniem mikroprocesorowym, który przeznaczony jest do sterowania pracą maszyny lub urządzenia technologicznego. PLC musi zostać dopasowany do określonego obiektu sterowania poprzez wprowadzenie do jego pamięci żądanego algorytmu działania obiektu. Cechą charakterystyczną programowalnych sterowników logicznych, odróżniającą je od innych sterowników komputerowych, jest cykliczny obieg pamięci programu.

Automatyczne sterowniki programowalne PLC

programowanie plcW ostatnich kilkunastu latach nastąpił bardzo szybki postęp w dziedzinie urządzeń określanych jako programowalne sterowniki logiczne PLC. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest łatwość i szybkość dostosowania sterowników do różnych zadań przez dobór odpowiedniego oprogramowania. Dzięki łatwości obsługi programowanie PLC sprowadza się do wykonywania prostych kroków, przez co kontakt z niebezpieczeństwem ograniczony jest do minimum. Sterowniki PLC są nieustannie doskonalone i już teraz wykazują znakomite możliwości komunikacyjne, pozwalające na jeszcze lepsze korzystanie z ich możliwości. Programowanie PLC jest stosunkowo łatwe i właściwie bezawaryjne, a więc stosowanie sterowników jest z pewnością przyszłościowe w kontekście dalszego rozwoju przemysłu. Obecnie sterowniki PLC tworzą dużą i różnorodną grupę produktów. Od modeli najprostszych, tzw. przekaźników programowalnych, poprzez kompaktowe, modułowe, aż do skomplikowanych urządzeń o możliwościach zbliżonych do komputerów przemysłowych.

Podsumowując, programowanie PLC jest ciągle rozwijającą się gałęzią przemysłu. Sterowniki programowalne znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. Programowanie PLC wykorzystywane jest w sektorach przemysłu maszynowego, transporcie, przemyśle chemicznym, energetyce, oraz zyskującej na popularności w ostatnich latach automatyce budynkowej.