Sztukateria gipsowa do mieszkania jako forma dekoracji wnętrz

Pomysłów na wykorzystanie gipsowych sztukaterii we wnętrzach mieszkalnych jest wiele. Popularne motywy bazują na geometrycznych wzorach oraz motywach kwiatowych, zwierzęcych i roślinnych. W domu możemy wykorzystać gotową sztukaterię np. do obudowy kominka w dawnym, pałacowym stylu. Sztukateria może z powodzeniem zastąpić znacznie droższy kamień np. marmur czy granit. Daje nam także znacznie większe możliwości jeśli chodzi o dobór motywów dekoracyjnych. 

Sztukateryjne motywy ornamentalne do pokoju i sypialni

sztukateria gipsowa do mieszkaniaNajchętniej wykorzystywane elementy dekoracyjne, wykonane z gipsu, to przede wszystkim gzymsy, kolumny, pilastry i wszelkiego rodzaju obramienia. Za pomocą profili z gipsu można uzyskać efekt niezwykle eleganckiego i stylowego wnętrza. Sztukateria gipsowa do mieszkania to zarówno proste elementy, jak listwy, którymi obudujemy obramienie drzwi, okien czy kominka. To także ciekawe fryzy, czyli podłużne pasy biegnące przy styku ściany z sufitem. Fryzy znane były i powszechnie stosowane we wszystkich epokach w dziejach sztuki i architektury. Gipsowe sztukateryjne fryzy znajdziemy w antycznych świątyniach Grecji i Rzymu, w renesansowych kościołach i willach oraz barokowych pałacach. Współcześnie tworzone są nowe kompozycje, np. ramy obrazów i luster ze sztukaterii gipsowej. Zamiast dekoracji naściennych, można na stałe wmontować kompozycję płaskorzeźbioną, wykonaną w gipsie. Może to być gipsowy wazon z kwiatami, pejzaż, motyw geometryczny lub abstrakcyjny. Zaletą sztukaterii gipsowej przeznaczonej do dekoracji mieszkań jest możliwość szybkiego montażu. Sztukateria nie wymaga dodatkowego malowania, lecz możemy ją np. pozłocić lub posrebrzyć. Taki efekt z metalicznym blaskiem dobrze pasuje do wnętrz w stylu glamour, barokowym i do wszelkich pomieszczeń, gdzie chcemy osiągnąć efekt elegancji i luksusu. 

Sztukateria wykonana z białego gipsu, idealnie sprawdzi się w salonie, jadalni lub sypialni. Może zastępować ramy obrazów i luster. Istnieje możliwość zamówienia motywów dekoracyjnych według własnego projektu. W sztukateriach najczęściej pojawiają się elementy roślinne. Liście kwiatowe wyglądają efektownie, jeśli je pozłocimy lub posrebrzymy specjalną farbą. Lecz nawet w bieli sztukateria prezentuje się wyjątkowo okazale i odmienia wygląd wnętrza.