Zaawansowane szkolenie pilotów

 

Jednym z aspektów, jaki często pomijany był w trakcie podstawowych szkoleń dla pilotów, była terminologia, jaka używana była w powietrzu. W trakcie pracy wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy nieprawidłowe określenia były przyczyną wielu nieporozumień, i mogły prowadzić do poważnych wypadków. Coraz częściej zaczęliśmy przyglądać się więc trybom szkolenia w różnych ośrodkach, by sprawdzić ich skuteczność.

Ekstensywny kurs pilotów samolotów komercyjnych

kurs na pilota samolotu cenaKursy cywilne, zwłaszcza te które oferowały szkolenia na najbardziej podstawowe licencje, dość często minimalizowały ilość przekazywanych informacji, często dość ważnych i potrzebnych w pracy. Ku naszemu zdziwieniu, jednak, coraz częściej zdarzało się iż ośrodki szkoleniowe przeprowadzały niezwykle dokładny i zaawansowany kurs na pilota samolotu cena szkolenia, nawet najbardziej podstawowego, była dość znaczna, zwłaszcza w porównaniu do choćby prawa jazdy czy uprawnień na maszyny ciężkie, jednak dyktowana była przede wszystkim ilością informacji, jakie musiał przyswoić kursant. Komunikacja właśnie była jednym z zagadnień które były wykładane coraz bardziej wyczerpująco, do tego stopnia iż nawet piloci komercyjni z setkami godzin w powietrzu mogli nauczyć się dokładniejszej frazeologii i poznać właściwe użycie stosowanych pojęć. Najbardziej profesjonalne z owych kursów, prowadzone przez pilotów komercyjnych i wojskowych na emeryturze, przeprowadzane były często z użyciem fachowej terminologii w trakcie wykładów tak, iż wymuszała ona poznanie sposobów właściwego porozumiewania się podczas pracy. Oczywistym wymaganiem do odbycia kursu było posiadanie stopnia zaawansowania w znajomości języka angielskiego na poziomie przynajmniej operacyjnym, gdyż był to język używany do komunikacji radiowej na całym świecie, a bez jego znajomości, zdobycie nawet podstawowej licencji pilota nie było możliwe.

Ośrodki szkoleniowe prowadziły także dodatkowe szkolenia z zakresu komunikacji dla pilotów już pracujących w jednej z linii lotniczych, a owe szkolenia przeprowadzane były często z udziałem nowych kursantów, dzięki czemu mogli oni poznać sposoby komunikacji, stosowaną terminologię i właściwe jej zastosowanie od osób używających jej na co dzień w trakcie pracy. Przyśpieszało to przebieg szkoleń i umożliwiało znacznie sprawniejsze przekazanie wiedzy.