Zalety gumy SBR

Materiał SBR to tak naprawdę kauczuk butadienowo-sterynowy, ale w szeroko pojętej technice korzysta się z potocznego określenia. Jakkolwiek by jednak go nie nazwać, to ważniejsze od nazwy są jego zalety i zastosowania, które z nich wynikają. Bez wątpienia jest to materiał, który znakomicie sprawdza się w różnych sytuacjach i jest obecny niemal wszędzie. Na co dzień tego nie zauważamy, ale guma to we współczesnym świecie towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku.

Gdzie stosuje się gumę SBR?

guma SBROdpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłu, przy produkcji wielu przedmiotów. Guma SBR bardzo często służy do produkcji uszczelek, które świetnie tłumią wszelkie drgania. Nierzadko służy także jako element zabezpieczający ważnych elementów np. układu mechanicznego w samochodzie. Zastosowań jest jeszcze więcej i trudno wymienić tutaj wszystkie. W skrócie gumę SBR można zastosować wszędzie tam, gdzie jej zalety nam pomagają. A jakie są jej zalety? Główną jest odporność na wpływ sił zewnętrznych. Sprawia to, że na materiale z gumy SBR raczej nie spotkamy widocznych przetarć czy ubytków. Struktura jest bardzo mocna i trudno ją uszkodzić. Poza tym na gumę SBR w żadnym stopniu nie wpływa wilgoć, kwasy, zasady czy alkohol. Każde z wymienionych jest jej całkowicie obojętne, dzięki czemu możemy być pewni, że przy kontakcie z nimi naszemu materiałowi nic się nie stanie. Dostępne są także podrodzaje takiej gumy z dodatkiem kauczuku naturalnego, które nie mają zapachu i są nietoksyczne. Taka guma może mieć kontakt z żywnością, co dla wielu przedsiębiorstw z branży spożywczej jest bardzo ważne w kontekście wykorzystania np. w magazynie. Mało tego, jej elastyczność oraz wytrzymałość pozwala także na wykorzystanie jej do produkcji wspaniałych mebli.

Ostatnimi czasy bardzo często słyszy się, szczególnie z ust ekologów o konieczności zrezygnowania z materiałów sztucznych i zastąpienia ich materiałami naturalnymi, obecnymi w naturze. Patrząc jednak na fakt jak wiele zalet mają materiały sztuczne, chociażby zwracając uwagę na przykład gumy SBR, to trudno rezygnować z nich we współczesnym świecie. Zapewniają one odpowiednią jakość i spełniają swoje zadania w wielu różnych zastosowaniach, z którymi nie poradzą sobie materiały naturalne.