Znaczenie badania wariograficznego

Bez względu jaką osobę zapytamy o to czy chce być oszukiwana, odpowie jednoznacznie, że nie. Natomiast zapytana o to czy jest prawdomówna, odpowie, że tak. Tak działają nasze mechanizmy obronne, które często przed samym sobą nie pozwalają nam się przy przyznać do prawdy, a co dopiero przed innymi. Jednak prawda jest taka, że każdy z nas kłamie.

W jakim celu wykonuje się badanie wariograficzne?

bezpieczne badania wariografemWiele osób wariograf zna jedynie z filmów zeszłych dziesięcioleci, ponieważ na co dzień nikt z nas z niego nie korzysta. Przeprowadzenie badania poligraficznego nierzadko okazuje się jedyną skuteczną metodą w sytuacji, kiedy trzeba poznać prawdę lub przebieg zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Jest ono realizowane w warszawskim Instytucie Badań Wariograficznych lub w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałach, zlokalizowanych w całym kraju. Jego skuteczność przez niektórych jest oceniania na poziomie kilkunastu procent, ale przez zdecydowaną większość jest ustalana na poziomie dziewięćdziesięciu paru procent. Jest to możliwe, ale tylko przy zachowaniu odpowiednich zasad i właściwym sposobie prowadzenia badania. Bezpieczne badania wariografem są często wykonywane na zlecenie prokuratora, w celu wskazania sprawcy wypadku, kradzieży czy przestępstwa. Może także służyć do oczyszczenia z zarzutów czy pomówień, osób niesłusznie posądzonych. Wbrew pozorom, wariograf jest bardzo sprytnym urządzeniem, które rejestruje i służy do analizowania fizjologicznych reakcji na podstawie bodźców zewnętrznych wywołanych emocjami. Kiedy mówimy nieprawdę, to najczęściej mamy nieco przyśpieszone bicie serca, nadmiernie się pocimy, czy wzrasta nam ciśnienie krwi. To właśnie te reakcje, odczytuje wariograf, które później doświadczony i certyfikowany tester porównuje z udzielonymi odpowiedziami. Badanie łącznie z wynikamy jest przeprowadzane tego samego dnia.

Kiedyś śledczy czy prawnicy. nie mieli takiego wyboru jak dziś i jedyną skuteczną metodą na sprawdzenie kogoś prawdomówności było poddanie go badaniu wariograficznemu. Obecnie mamy wiele metod umożliwiających wykonanie tego zadania, ale ciągle są wykorzystywany wariografy. Choć są one uznawane za mało profesjonalne, to wciąż przedstawiają wysoką skuteczność, gdyż są bardzo nowoczesne i zaawansowane.